Opis programu
Spinacz to program oparty na modelu profilaktyki zintegrowanej obejmujący w szczególności zachowania ryzykowne młodzieży w obszarze uzależnień behawioralnych. Powstał, by nieść wsparcie młodzieży w okresie dorastania i wspólnie omówić zarówno zagrożenia, jak i możliwości, z jakimi spotykają się w świecie realnym oraz wirtualnym. Program kładzie nacisk na dokonywanie przemyślanych wyborów oraz planowanie przyszłej ścieżki zawodowo-edukacyjnej. Wspiera także młodzież w rozwijaniu indywidualnych pasji i zainteresowań oraz kształtuje postawę konsekwentnego dążenia do zamierzonych celów. Dodatkowo wspiera rodziców i wychowawców w przekazywaniu nastolatkom zasad, które pomogą uchronić młodzież przed zagrożeniami i pomogą w realizacji najgłębszych marzeń. Program Spinacz zbudowany jest na trzech filarach: profilaktyka, rozwój osobisty młodego człowieka i edukacja.
Cele programu
- Zapobieganie zachowaniom ryzykownym i uzależnieniom behawioralnym u młodzieży
- Wspieranie młodzieży w dokonywaniu przemyślanych wyborów i planowaniu przyszłej ścieżki zawodowo-edukacyjnej
- Rozwijanie indywidualnych pasji i zainteresowań u młodzieży
- Kształtowanie postaw konsekwentnego dążenia do zamierzonych celów
- Wspieranie rodziców i wychowawców w przekazywaniu zasad uchronienia młodzieży przed zagrożeniami i pomocy w realizacji marzeń.
SPOSÓB REALIZACJI
W programie Spinacz wykorzystywane są różnorodne metody pracy z grupą: prezentacje multimedialne, krótkie filmiki, muzyka, dynamiczne ćwiczenia, drama, burza mózgów. W trakcie spotkania pojawiają się również doświadczenia zdrowego stylu życia przekazywane przez realizatorów. Zajęcia prowadzone są przez 2-4 osobowy zespół certyfikowanych realizatorów.
ADRESACI PROGRAMU:
- uczniowie klas 6, 7, 8
- rodzice uczniów uczestniczących w programie
- nauczyciele uczniów
GRUPA: do 130 uczniów
CZAS TRWANIA:
- młodzież – 5 godzin lekcyjnych
- rodzice – 1 godzina zegarowa
- nauczyciele – 1 godzina zegarowa
FORMA REALIZACJI:
- stacjonarna
- online
AUTOR: Andrzej Koc
WIĘCEJ INFORMACJI:
ANKIETY EWALUACJI BEZPOŚREDNIEJ
„Super spotkanie!!! Bardzo mi się podobało, jestem pozytywnie zaskoczona. Widać, że wszystko jest dobrze zorganizowane, a nie na tak zwanym „spontanie”. Powinno być dużo więcej takich spotkań! Pozdrawiam wszystkich!!”
Czy dowiedziałeś się przydatnych dla Ciebie rzeczy?
Czy sądzisz, że spotkanie pomogło Ci zrozumieć
zasady obowiązujące w wirtualnej przestrzeni?
Czy sądzisz, że spotkanie pomoże Ci bezpieczniej
korzystać z sieci?
Czy czujesz się zachęcona/-y do rozwijania swoich
pasji?